چطور انگلیسی یاد گرفتم؟

در کامنتی زیر یکی از مطالب سایت، دوستی گله کرده بود که لینک‌هایی که معرفی کردم فقط در دسترس من هستند، چون من مترجم‌ام و دوستی دیگر خواسته بود روش یادگیری زبان را بگویم. برای شروع و قبل از این که بخواهم نصیحت کنم، یک خاطره برایتان تعریف می‌کنم.

سال ۷۹ که وارد دانشگاه شدم، اولین مشکل بزرگ من این بود که در دانشگاه ما اغلب کتاب‌هایی که اساتید معرفی می‌کردند به زبان انگلیسی بود. یادم هست که برای درس مبانی برنامه‌نویسی کامپیوتر یک کتاب حدود ۸۰۰ صفحه‌ای از کتابخانه دانشگاه گرفته بودم و یک روز کامل وقت گذاشتم تا با کمک واژه‌نامه و دوستان سال بالایی بتوانم یک صفحه از کتاب را بخوانم. کار خیلی سخت و طاقت فرسایی بود و وقتی به تعداد سفحات کتاب نگاه کردم، وحشت کردم! اگر قرار بود همه کتاب را با همان سرعت بخوانم شاید دو یا سه سال طول می‌کشید! ولی من عقب نکشیدم و ادامه دادم. در ترم دوم در درس مبانی برنامه‌نویسی ۲ کتاب C++ How To Program دایتل و دایتل را استاد محترم معرفی کردند. در آن زمان‌ها به تازگی ترجمه فارسی کتاب به بازار آمده بود اما من تصمیم گرفتم هم متن انگلیسی کتاب که چاپ افست شده بود و هم متن فارسی را بخرم. شروع به خواندن از متن انگلیسی می‌کردم و هر جایی که به مشکل حادی برمی‌خوردم سراغ ترجمه فارسی کتاب می‌آمدم… این داستان در ترم‌های بعد و برای دروس بیشتر و بیشتری تکرار شد. سال آخر دانشگاه ۴۰۰ صفحه از یک کتاب انگلیسی را روز قبل از امتحان خواندم و واقعا هیچ تفاوتی احساس نکردم. انگار نه انگار که یک متن انگلیسی نسبتا سنگین را می‌خوانم!

در زمان دانشجویی یک بار تصمیم گرفتم به کلاس زبان بروم. رفتم و تست تعیین سطح دادم و در کمال ناباوری ترم یک تشخیص داده شدم! آن ترم سر کلاس رفتم و در انتهای ترم با نمره کامل ترم را تمام کردم و در ترم دو ثبت نام کردم اما کلاس‌های ترم دو را شرکت نکردم و بعد از آن هم دیگر به کلاس زبان نرفتم!

این‌ها را گفتم تا بدانید که آموختن یک زبان خارجی الزاما با شرکت در کلاس‌های زبان محقق نمی‌شود. البته من نمی‌خواهم اثر این کلاس‌ها را انکار کنم ولی میخواهم بگویم که این کلاس‌ها نه شرط لازم هستند و نه کافی! پس برای یادگیری انگلیسی (یا هر زبان خارجی دیگر) چه باید کرد؟

به نظر من برای یادگیری زبان خارجی اول از همه باید به این سوال جواب بدهید: «چرا باید این زبان را یاد بگیرم؟» به نظر خیلی ساده می‌آید ولی واقعا جواب دادن به این پرسش خیلی هم آسان نیست. هدف شما از یادگیری زبان خارجی چیست؟ آیا راهی وجود دارد که بدون یادگیری زبان خارجی به این هدف برسید؟ من به یک دلیل بسیار ساده شروع به یادگیری زبان انگلیسی کردم: برای درس‌های دانشگاه به این زبان نیاز داشتم! بسیاری از کتاب‌هایی که اساتید ما معرفی می‌کردند یا اصلا ترجمه فارسی نداشتند یا ترجمه‌های آن‌ها واقعا بد و افتضاح بود. باید زبان انگلیسی را یاد می‌گرفتم تا بتوانم آن درس‌ها را پاس کنم. بنابراین به هر سختی که بود در حد رفع نیاز خودم زبان انگلیسی را یاد گرفتم.

بعد از دانشگاه این نیاز و ضرورت به شکل متفاوتی نمود پیدا کرد: این بار به زبان انگلیسی نیاز داشتم تا بتوانم مستندات فنی و وبلاگ‌های انگلیسی را بخوانم تا بتوانم مشکلاتی که در برنامه‌نویسی با آن‌ها مواجه می‌شدم (و تقریبا در همه موارد هیچ سایت فارسی زبانی وجود نداشت که آن مطالب را گفته باشد) حل و فصل کنم.

برای من پاسخ به پرسش «چرا باید زبان انگلیسی را یاد بگیرم؟» این بود: نیاز. این یادگیری اجباری زبان بعدها در جاهای مختلف به کمک من آمد: آهنگ‌هایی که می‌شنیدم را می‌فهمیدم و برای تماشای فیلم‌ها معمولا نیازی به استفاده از زیرنویس ندارم.

پرسش بعدی این است که «چطور این زبان را فرا بگیرم؟» پاسخ به این پرسش از پرسش قبلی هم سخت‌تر است! اگر به تعداد کتاب‌های آموزش زبان، تعداد آموزشگاه‌های زبان، تعداد شیوه‌های آموزشی و … نگاه کنید احتمالا وحشت زده می‌شوید. از سوی دیگر احتمالا برادر یا خواهر یا فامیل و دوستی دارید که سال‌ها است کلاس زبان می‌روند و وقتی می‌بینید که آن‌ها هیچ پیشرفتی نداشته‌اند سرخورده می‌شوید. دلیل موفق نشدن خیلی از کسانی که کلاس‌های زبان می‌روند این است که هیچگاه ضرورتی واقعی برای یادگیری زبان ندارند. آن‌ها به کلاس زبان می‌روند تا وقت بگذرانند. بنابراین اگر پاسخ درستی برای پرسش قبل داشته باشید، احتمالا هر کتاب و آموزشگاه و شیوه آموزشی که انتخاب کنید برایتان مفید خواهد بود.

خود من با خواندن کتاب و وبلاگ شروع کردم و همچنان کتاب و وبلاگ می‌خوانم و خوشحالم از این که با کمی کمک گرفتن از گوگل می‌توانم متن‌های تخصصی حوزه کاری خودم را بخوانم. امیدوارم شما هم در یادگیری زبان موفق باشید!

3 فکر می‌کنند “چطور انگلیسی یاد گرفتم؟

 1. ٌصادق

  نظرتون راجب انمیشن فیلم یا بازی چیه ؟ با زیرنویس اینگلیسی
  چون من ی مدت از رو وبلاگا و سایتای خارجی آموزشمو دنبال میکردم و روند کندی داشت
  الان ک از مطالب شما رو پیش میبرم خیلی روند یادگیریم سریع شده

  پاسخ
  1. علی بهزادیان نژاد نویسنده

   فیلم و موزیک حتمن ببینید! یک بار با ترجمه (زیرنویس) فارسی، بعد با زیرنویس انگلیسی و بعد هم بدون زیرنویس. برای این که مفیدتر از وقت خودت بخوای استفاده کنی توصیه می کنم ویدئوهای آموزشی یوتیوب رو ببین یا TED رو

   پاسخ
 2. patriot

  سلام و ممون بابت مطالب مفید شما .
  همانطور که در متن بالا ملاحظه شد احساس نیاز نسبت به علاقه باید در الویت قرار گیرد چرا چون باید متناسب با زمینه کاری مورد استفاده قرار گیرد .
  در رابطه ی با نحوه ی یادگیری و اینکه از چه منابعی برای یادگیری استفاده کرد ، من بنا به تجربه ی خود ، منابعی که روش های زیر را دنبال می کنند ، پیشنهاد می کنم :
  ۱- دستورات گرامی را در قالب مثال به زبان آموز ارائه دهند .
  ۲- در پایان هر درس مکالمه ای در نظر گرفته شود و آن را به سه صورت ۱- آهسته ۲- نسبتا آهسته ۳- سریع مطالعه کرد.
  ۳- در یادگیری زبان باید دقت داشته باشید که از زبان انگلیسی به زبان انگلیسی فکرکنید .
  ۴- برای یادگیری معنایی لغات سعی شود که از تصویر سازی استفاده کرد مثل کتاب opd.
  ۵- در کلاس مربوطه بحث های دورهمی باشد در رابطه با یک موضوع به صورت انگلیسی .
  ۶- عدم استفاده از کتاب هایی مثل : interchange یا American file .
  ۷- اگر شما مبتدی هستید نگاه کردن انیمیشن و فیلم به تنهایی مناسب نخواهید بود ، چون شما درک درستی از ساختار زبان انگلیسی ندارید ، در اینجا پیشنهاد می شود از کلیپ های کوتاه یا آهنگ همراه با متن گوش دهید و متن آهنگ را حفظ کرده و با خواننده آن همراهی کنید ، البته روش روبرو را دنبال کنید : ۱- اول صوت را بدون نگاه کردن به متن تا پایان دنبال کنید . ۲- صوت را به همراه متن مطالعه کنید . ۳- صوت را بدون متن دنبال کنید .
  ۸ – استفاده از کتاب داستان هایی به همراه ترجمه فارسی و صوت انگلیسی .

  البته توجه داشته باشید که این ها تجربه ی بنده بوده است و می توان گفت : کفشی که من با آن قدم بر می داشتم شاید مناسب پاهای شما نباشد .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *