قطعه کدها و ابزارهای اندروید را از کجا بیابیم؟

قطعاً تا به حال موارد زیادی پیش آمده است که می‌خواهید بدانید یک ویژگی خاص که در یک برنامه پیاده‌سازی شده است چطور نوشته شده است یا این که می‌خواهید از آن ویژگی خاص در برنامه خود استفاده کنید ولی نمی‌دانید چطور باید آن را پیاده‌سازی کنید. «اختراع مجدد چرخ» هم به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. برنامه‌هایی که قبلاً نوشته شده و تست شده‌اند قطعاً خطاهای کمتری دارند از کاری که بخواهید آن را دوباره بنویسید. پس راه‌حل چیست؟ در این نوشته می‌خواهم تجربه‌های خودم را با شما به اشتراک بگذارم. راه‌هایی که حاصل سال‌ها تجربه است.

۱- سرچشمه:

بهترین جا برای کمک گرفتن درباره هر چیزی مراجعه به متخصصانی است که آن چیز را ساخته‌اند. بنابراین اولین توصیه من این است که سایت «توسعه دهندگان اندروید» را بخوانید.

android-developers-website

شاید چیزی را که دنبال آنید در این سایت بیابید. این سایت پر است از انواع مستندات مختلف.

اگر از منوی بالای این سایت پیوند Develop را کلیک کنید، دریایی از مطالب آموزشی و نمونه کدها و برنامه‌ها را خواهید یافت. شاید گمشده شما همین جا باشد!

android-developers-website-documents

البته همانطور که احتمالاً می‌دانید این سایت به روی ایرانیان بسته است و باید به شیوه‌ای که می‌دانید از آن استفاده کنید یا از سایت معادل آن که به همت یک دوست ناشناس تهیه شده است و در این مطلب آن را معرفی کردیم استفاده کنید.


۲- برنامه‌های نمونه:

ابزار توسعه اندروید یا اندروید SDK شامل تعداد زیادی مثال است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای این کار ابتدا Android SDK Manager را اجرا کنید و این برنامه‌های نمونه را دانلود کنید:

android-sdk-samples

بعد از این که این برنامه‌ها را دانلود کردید می‌توانید آن‌ها را در اکلیپس باز کنید و آن‌ها را اجرا کنید تا هم عملکرد آن‌ها را ببینید و هم کد منبع آن‌ها را:

android-new-sdk-sampleو در مرحله بعد:

list-of-android-sample-projects

احتمال این که جواب پرسش‌های خود را در میان این همه برنامه نمونه پیدا کنید خیلی زیاد است!


۳- از گوگل بپرسید:

google-home-page

این راه‌حل به قدری بدیهی به نظر می‌رسد که ممکن است فکر کنید اولین راه‌حل است ولی همانطور که دیدید بعد از طی کردن مراحل قبل، اگر جواب خود را نیافتید، به سراغ این راه‌حل بروید.

برای جستجو مرتبط‌ترین عبارتی را که به خواسته شما نزدیک است جستجو کنید. احتمالاً در اولین صفحه راه‌حل مشکل خود را خواهید یافت!


۴- از GitHub بپرسید:

گیت‌هاب مخزن پروژه‌های کدباز (open source) است. هر کسی می‌تواند به راحتی یک حساب کاربری در این سایت ایجاد کند و پروژه‌های خود را بر روی آن قرار دهد. در حال حاضر شرکت‌های بزرگی مثل مایکروسافت و گوگل هم پروژه‌های کدباز خود را بر روی این سایت قرار داده‌اند.

github

صفحه گوگل در گیت‌هاب را ببینید:

github-google

در این صفحه حدود ۲۰۰ پروژه کدباز قرار دارد.

چندین پروژه در گیت‌هاب تعریف شده‌اند که تعداد زیادی برنامه کدباز را فهرست کرده‌اند. نمونه‌ای از این صفحات این‌ها است:

https://github.com/zouguangxian/android-boost

https://github.com/cesards/AndroidElementals

نکته: کلیه نمونه برنامه‌ها و برنامه‌های آموزشی این سایت و فعالیت‌های من در حوزه کدباز (که البته بسیار ناچیز است) هم در این سایت منتشر شده و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این لینک را دنبال کنید: علی بهزادیان نژاد در گیت‌هاب.


۵- StackOverflow جواب بیشتر سؤال‌های شما را می‌داند

اگر بعد از طی کردن راه‌های بالایی هنوز جواب پرسش خود را نیافته‌اید نگران نباشید! StackOverflow  جواب اغلب پرسش‌های شما را می‌داند! این سایت مرجع برنامه‌نویسان در سرتاسر دنیا است. کافی است یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید و بعد پرسش‌های خودتان را در این سایت بپرسید. البته باید زبان انگلیسی خود را هم تقویت کنید! در این سایت فقط زبان انگلیسی پذیرفته است.

بعد از مدتی که تمرین کردید و برنامه نوشتید و تخصص پیدا کردید، می‌توانید در همین سایت به پرسش‌های دیگران پاسخ دهید. در زمان نوشتن این مطلب تعداد سؤال‌های پرسیده شده با برچسب اندروید در این سایت حدود ۶۰۴ هزار تا است:

stackoverflow-tag-android

البته طبق قوانین این سایت، ضروری است قبل از پرسیدن چیزی، جستجو کنید و ببینید قبلاً پرسشی مشابه پرسش شما در این سایت مطرح شده است یا نه؟ احتمال این که پرسش مشابهی قبلاً پرسیده شده باشد بسیار زیاد است. شما اولین نفری نیستید که در برنامه‌نویسی به مشکل برخورده‌اید!


۶- من طرفدار «آرسنال»ام

یکی از بهترین سایت‌هایی که می‌تواند به شما در پیدا کردن برنامه‌های کدباز کمک کند سایت اندروید آرسنال است.

android-arsenal

در این سایت بیش از ۱۰۰۰ برنامه کدباز با توضیحات مختصری فهرست شده‌اند. من خودم به تازگی با این سایت عالی آشنا شده‌ام ولی در همین مدت کوتاه بسیار از اطلاعات و فهرست این سایت استفاده کرده‌ام. بهترین کاری که می‌توانید این است که چند روزی را وقت بگذارید و فهرست این سایت را بگردید. مطمئن باشید چیزهایی خوبی پیدا خواهید کرد. در قدم دوم RSS این سایت را در فیدخوان خود وارد کنید تا از وجود برنامه‌ها و کتابخانه‌های جدید مطلع شوید.


۷- تا می‌توانید بخوانید

توصیه دیگر من این است که سایت‌ها و وبلاگ‌های تخصصی این حوزه را پیدا کنید و بخوانید. تعداد بسیار زیادی وبلاگ تخصصی در حوزه اندروید منتشر می‌شوند. مطالعه این سایت‌ها و وبلاگ‌ها شما را با فناوری‌های جدید آشنا می‌کنند. تعدادی وبلاگ‌ها و سایت‌ها را در اینجا برایتان فهرست می‌کنم:

اولین جایی را که توصیه می‌کنم وبلاگ تخصصی و رسمی برنامه‌نویسان اندروید است که برنامه‌نویسان پروژه اندروید در گوگل آن را بروز می‌کنند: http://android-developers.blogspot.com

جای دیگری که معرفی می‌کنم جایی است که خود من اولین برنامه‌نویسی اندروید را از آن آموختم: سایت ووگلا: http://www.vogella.com.

در این سایت برنامه‌نویسی اندروید را با جزئیات فراوان و مثال‌های کم نظیری خواهید آموخت.

وبلاگ بعدی وبلاگ androidHive است. این وبلاگ که به طور منظم بروز می‌شود، مطالب آموزشی اندروید را با دقت فراوان و با عکس‌های فراوان آموزش می‌دهد: http://www.androidhive.info

پیدا کردن سایر سایت‌ها و وبلاگ‌ها را به خودتان واگذار می‌کنم!


 

۸- بروز باشید

یکی دیگر از راه‌های پیدا کردن چیزهایی که درباره اندروید لازم دارید، بروز ماندن است. اگر بروز باشید از آخرین تغییرات مطلع خواهید شد. اگر اتفاقی در شهر شما رخ بدهد مطلع می‌شوید و …

یکی از راه‌هایی که توصیه می‌کنم، عضویت در خبرنامه‌هایی است که به طور مرتب آخرین اخبار و اتفاقات را به اطلاع شما می‌رسانند. یکی از کعروف‌ترین این خبرنامه‌ها http://androidweekly.net است.

خوشحال می‌شوم اگر چیزی را از قلم انداخته‌ام یادآوری کنید تا به این فهرست اضافه کنم.

 

22 فکر می‌کنند “قطعه کدها و ابزارهای اندروید را از کجا بیابیم؟

 1. علیرضا کوچ گانی

  سلام. بسیار کم نظیر و زیبا است.
  زبان نوشتاری شما در عین سادگی ، نوعی تازگی داره که آدمو برای خوندن تا آخر متن، تشویق میکنه.
  باز هم منتظر نوشته های جدیدتون می مونم.

  موفق باشید.

  پاسخ
 2. قاسم

  سلام علی جان
  اقا همین جوری بلقدرت ادامه بده ما منتظر مطالب جالب و مفیدت هستیم.
  مرسی واسه اموزشهات

  پاسخ
 3. فرزاد

  علی آقا از آشنایی با شما بسیار خوشحالم
  تو روزگاری که خیلی از آدم ها فقط به فکر خودشون هستن ، داشتن روحیه ای مثل شما غرورانگیزه .

  سعی می کنم بیشتر به سایت سر بزنم و اگه کمکی از دستم بر بیاد دریغ نکنم.

  با سپاس بیکران

  پاسخ
 4. راضیه

  سلام ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمون میذارین

  یه سوالی داشتم.میخوام متن فارسی رو جاستیفای کنم توی گیت هاب یه سورس دیدم ولی تو گوشیم وقتی عدد و متن باهمه جابجا نشون میده اندرویدش ۲٫۳ هست. ممنون میشم راهنماییم کنین چیکار کنم که توی همه api ها درست نشون بده

  تشکر

  پاسخ
 5. Mori

  سلام
  در تلگرام گروهی با عنوان Android developers مشتاق دیدار شماست!
  از مطالب شما نیز در این گروه به اشتراک گذارده شده است.
  تمامی دوستان در صورت تمایل به آیدی @mori_honest در تلگرام پیغامی حاوی آیدی خود بفرستید تا به گروه ملحق شوید!

  پاسخ
  1. علی بهزادیان نژاد نویسنده

   دوست عزیز با الهام از این کامنت شما گروهی در تلگرام برای اسمارت لب ساختم!

   پاسخ
 6. مصطفی

  سلام دوست عزیز ممنون از آموزش ها و اطلاعات خیلی خوبتون
  من در اندروید استودیو وقتی می خوام از شبیه ساز آن استفاده کنم با این خطا موجه می شم، ممنون می شم اگه راهنمایی کنید.

  emulator: ERROR: x86 emulation currently requires hardware acceleration!
  Please ensure Intel HAXM is properly installed and usable.
  CPU acceleration status: HAX kernel module is not installed!
  با تشکر.

  پاسخ
  1. علی بهزادیان نژاد نویسنده

   در محلی که اندروید SDK را نصب کردین، برید تو پوشه extra و از اونجا پوشه HAXM و برنامه رو نصب کنید. بعد احتمالا سیستم رو restart باید بکنید تا این ویژگی فعال بشه. بعد می تونید از ایمولاتور استفاده کنید.

   پاسخ
 7. اجسان

  سلام
  متشکرم از مطالب ساده و مفید و نابتون
  خوشحال از اینکه میبینیم کسی مثه شما تو حوزه ی خودش میاد و تمام فوت و فن هایی رو که تاکنون آموخته با بقیه هم به اشتراک میذاره تا آگاهی بقیه رو تو اون حوزه بدون هیچگونه چشمداشتی بالا ببره…..تو هر سایتی گشتم اول قیمتو دیدم ….خیلی ها دنبال اینن که از هر راهی شده پول در بیارن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *