صفر تا صد: ۲- ویژگی‌های برنامه برای نسخه جدید

در ادامه پروژه صفر تا صد بازنویسی فرایاد، فلسفه برنامه و نظر کاربران را بررسی کردیم. حالا وقت آن است که ویژگی‌های برنامه را برای نسخه جدید بررسی کنیم. در انتهای این فرایند به یک نگاه کلی از نسخه جدید برنامه خواهیم رسید و این که نسخه جدید چه شکلی خواهد بود. بعد از تهیه فهرست ویژگی‌ها می‌توانیم طراحی اولیه نسخه جدید را انجام بدهیم. در طراحی هم سعی می‌کنیم تا حد امکان اصول طراحی تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UX)  بر اساس طراحی متریال گوگل را رعایت کنیم.

ویژگی‌های نسخه فعلی برنامه:

ثبت فرایاد جدید: فرایاد جدید این ویژگی‌ها را دارد: عنوان، جزئیات و تاریخ انجام. تاریخ انجام را می‌توان به دو صورت وارد کرد، اول با انتخاب تاریخ دقیق و دوم انتخاب مهلت انجام به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه.

لیست فرایادها: فرایادهای انجام نشده، با زمان تخمینی باقیمانده تا انجام آن‌ها به همراه رنگ‌بندی بر اساس زمان باقیمانده.

برونداد (export) گرفتن از اطلاعات برنامه به فرمت اکسل

این‌ها ویژگی‌های اصلی نسخه فعلی برنامه است. حالا فهرستی از ویژگی‌هایی که قرار است به نسخه جدید برنامه اضافه شود را فهرست می‌کنیم:

ویژگی‌های نسخه جدید:

ثبت فرایاد در زمان خاص

ثبت فرایاد با مهلت انجام تعیین شده

ثبت فرایاد با زمان‌های تکراری (مثلا شنبه هر هفته، روزهای فرد و …)

امکان ثبت ساعت برای فرایادها (اختیاری)

امکان تعریف عنوان، توضیحات، عکس و اولویت (با رنگ‌های تعریف شده توسط کاربر) و موضوع

امکان تعریف یک یا وظیفه برای هر فرایاد (مثلا نهیه مقدمات سفر یک فرایاد است که از چندین تسک یا وظیفه تشکیل شده است که کاربر بعد از انجام هر کدام از آن‌ها می‌تواند مورد را تیک بزند).

به اشتراک گذاشتن یک فرایاد با یک یا چند نفر دیگر (برای مثال اگر می‌خواهید گروهی به سفر بروید، تهیه مقدمات و ملزومات سفر را با کلیه همسفران به اشتراک می‌گذارید تا آن‌ها هم بتوانند در کارها همکاری کنند)

کاربر باید فرایادهایی که با او به اشتراک گذاشته شده است را ببیند و آن‌ها را تأیید یا رد کند.

تعریف یک فرایاد برای یک کاربر دیگر (مثلا زمان خوردن قرص و دارو را برای همسر یا مادرتان تعریف کنید)

ذخیره فرایادها در سرور و همروند کردن فرایادها در دستگاه‌های مختلف کاربر (مثلا خود من در هر دو گوشی خودم فرایاد دارم و اگر چیزی را در یکی از گوشی‌ها تعریف کردم، بلافاصله در گوشی دیگر هم نمایش داده شود)

برای ذخیره کردن فرایاد در سرور نیاز به تهیه یک سرور و برنامه‌نویسی سمت سرور است. این سرور نیاز به مکانیسم احراز هویت دارد.

کاربر باید بتواند در اپ موبایل یا وب سایت ثبت نام کند و پروفایلی برای خودش داشته باشد.

کاربر باید بتواند با استفاده از حساب کاربری گوگل خود در سایت و در اپ موبایل ثبت نام کند.

تمام اتفاقاتی که در پروفایل کاربر می‌افتد (مثل مشترک شدن در فرایاد دیگر کاربران باید با اعلان ( notification) به اطلاع کاربر برسد.

برنامه باید تنظیماتی داشته باشد تا کاربر بتواند موضوعات مورد نظر خودش را در آن تعریف کرده و برای آن‌ها رنگ انتخاب کند.

برنامه باید تنظیماتی داشته باشد تا کاربر بتواند تعیین کند برای چه اتفاقاتی نمی‌خواهد اعلان (notification) ببیند.

برنامه باید تنظیماتی داشته باشد تا کاربر زنگ آلارم مورد نظر خودش را تعیین کند.

برنامه باید  دو جهت راست به چپ (برای زبان‌هایی مثل فارسی یا عربی) و چپ به راست (برای زبان‌های مثل انگلیسی و فرانسه) را پشتیبانی کند و با توجه به اطلاعات گوشی کاربر زبان و جهت مناسب را انتخاب کند.

اپ فرایاد در شروع کار دو زبانه (فارسی و انگلیسی) خواهد بود و در آینده به کمک کاربران زبان‌های بیشتری به زبان‌های مورد پشتیبانی برنامه افزوده خواهد شد.

خیلی زیاد شد؟ ممکن است که در طول کار حتا به این فهرست موارد دیگری افزوده بشود. شما هم اگر نظری برای بهبود فرایاد دارید، در کامنت‌ها بنویسید. این فهرست بسته شده و نهایی نیست!

 

4 فکر می‌کنند “صفر تا صد: ۲- ویژگی‌های برنامه برای نسخه جدید

  1. مهیار

    متشکر از مطلب بسیار خوبتون. یک سوال داشتم. من میخام از سرویس های مربوط به cloud رایگان مانند aws و azure در برنامه آندرویدم که در android studio نوشته ام، استفاده کنم اما همه شان در مرحله ای کارت اعتباری یا کدپستی غیر ایران و چیزهایی از این دست می خواهند. می خواستم راهنمایی ام بفرمایید که چه کار کنم. در این مرحله از کارم کاملا به بن بست خورده ام. من نیاز دارم که یک پایگاه داده sql یا nosql رایگان داشته باشم که اطلاعات هر کاربر در آن تجمیع پیدا می کند( مثلا google datastore یا aws dynamodb برای من مناسب بودند که به دلیل تحریم نمیشه دسترسی داشت).
    با سپاس

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *