صفر تا صد: ۱- نوشتن ویژگی‌ها و طراحی برنامه

مقدمه

هر برنامه‌ای برای هدفی خاص نوشته می‌شود و قرار است مشکل مشخصی را حل کند. بنابراین اول باید مشکلی را که قرار است حل کنیم و برای آن برنامه بنویسیم، بشناسیم. شناخت مشکل برابر است با ویژگی‌های برنامه. اما چرا؟ هر ویژگی برنامه قسمتی از مشکل را قرار است حل بکند. بنابراین برای شروع کار باید ابتدا مسأله‌ای را که می‌خواهیم حل کنیم تشریح کنیم تا بعد بتوانیم بر اساس آن ویژگی‌های برنامه را استخراج کنیم.

مسأله

مدیریت زمان و برنامه‌ریزی انجام کارها همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از افراد است. پیچیدگی زیاد این مسأله باعث شده است که برنامه‌های زیادی برای این  موضوع نوشته شود. هر کدام از این برنامه‌ها از زاویه‌ی خاص خودشان به مسأله مدیریت زمان می‌پردازند.

فرایاد هم در میان این برنامه‌ها رویکرد خاص خودش را به مسأله مدیریت زمان دارد. شعار فرایاد این است که «دقیقه نودی نباشید». اگر توضیحات برنامه را در کافه‌بازار بخوانید علت این شعار را می‌فهمید:

فرایاد مثل بقیه یادآورنده ها نیست! اینجوری نیست که بزاره دقیقاً در لحظه آخر به یادتون بیاره که قراره چی کار کنید! فرایاد از همین امروز شروع می کنه به یادآوری! مثلاً اگه دو هفته وقت دارید برای ثبت نام توی کلاس، فرایاد از همین امروز شروع می کنه به یادآوری! کافیه شما بهش بگید برای انجام کاری چقد مهلت دارید. بعد از اون فرایاد همیشه این کار رو بهتون یادآوری می کنه. البته نه به شکل آزار دهنده پر سر و صدا! بلکه لیست کارهاتون و مهلت انجام دادن اونا رو همیشه جلوی چشمتون نگه می داره! فرایاد یک برنامه یادآور نیست، فرایاد نمی زاره چیزی رو فراموش کنید!

خب این هم یک روش حل این مسأله است! برای این کار «فرایاد» در صفحه اصلی برنامه و در ویجت خودش همیشه لیستی از کارهایی که باید انجام بدهید را به شما نمایش می‌دهد:

ir.smartlab.farayad9

ir.smartlab.farayad8

با توجه به نظر مثبت کاربران در کافه‌بازار، به نظر می‌رسد که این شیوه‌ی مدیریت زمان توانسته نظر کاربران را به خود جلب کند. در بررسی نظرهای کاربران، تعدادی درخواست برای افزودن ویژگی‌های جدید نیز رسیده است که تعدادی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

آپدیت کردم متاسفانه همش پرید (این باگ برنامه است که باید رفع شود)

کاربر دیگری گفته است:

خوبه اگر ساعت را می افزود خیلی جالب میشد به هر حال تشکر (درخواست برای اضافه کردن ویژگی ساعت)

کاربر دیگری گفته است:

اگه برای یاد آوری زنگ میزد خیلی عالی بود چطور میشه خرید؟ (درخواست برای ویژگی آلارم و یک پرسش که نشان دهنده ضعف مستندات برنامه است)

کاربر دیگری گفته است:

برنامه مفیدی است اما اگر امکان تکرار یاد اوری وجود داشته باشد کاملتر خواهد بود. (درخواست برای ویژگی کارهای تکراری)

کاربر دیگری گفته است:

پیشنهاد: -امکان درج موضوع بدون زمان -فونت کوچکتر در ویجت و دیدن موارد بیشتر در صفحه -دسته بندی رنگی موضوعات مختلف.. مثل کار و شخصی (درخواست ویژگی دسته‌بندی موضوعی و مشخص کردن آن‌ها را رنگ)

حالا که می‌دانیم فلسفه برنامه چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و کاربران چه پیشنهادهایی داده‌اند، می‌توانیم برای ویژگی‌های نسخه جدید برنامه تصمیم‌گیری کنیم.

در مطلب بعدی درباره نحوه نوشتن ویژگی‌های جدید و طراحی اسکچ برنامه صحبت می‌کنیم. این مطالب را دنبال کنید و در هر مرحله نظر خود را بنویسید! می‌بینید که نظر کاربران برنامه و همراهان اسمارت‌لب برای من بسیار مهم است!

1 فکر می‌کنند “صفر تا صد: ۱- نوشتن ویژگی‌ها و طراحی برنامه

  1. الی

    سلام
    آفرین، واقعا نویسنده خوبی هستید، زمان و انرژی زیادی که میگذارید قطعا قابل تقدیره، به امید روزی که موفقیت هاتون به اوج خودش برسه. ممنون.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *