راهنمای اندروید ADB

در طول مسیر خود برای یادگیری برنامه نویسی اندروید قطعاً سر و کارتان به ابزاری دستوری خواهد خورد به نام ADB که مخفف Android Debug Bridge یا پل خطازدایی اندروید است. برای آشنایی با این ابزار قدرتمند و مفید، با ما تا انتهای مطلب باشید.

android-tools

شروع کار با ADB

ADB از خط دستور (command Line) اجرا می شود. ابتدا خط دستور را باز کنید و به مسیر نصب Android SDK بروید و از آنجا داخل شاخه Platfotm-Tools و بعد در خط دستور خود تایپ کنید adb و بعد دکمه enter را بزنید. اجرای این دستور حجم زیادی از مطالب را در خط دستور به شما نمایش می دهد که راهنمای استفاده از این ابزار هستند.

گام ۱: اجرای دستور ADB

یکی از اصلی ترین وظایف ADB برقراری اتصال با دستگاه های واقعی متصل و شبیه سازهای اندروید در حال اجرا و اجرای دستورات مختلف بر روی آنها است. حالا برای ادامه مطلب نیاز است که یک دستگاه اندروید (واقعی یا مجازی) را اجرا کنید. بعد از اتصال دستگاه یا اجرای شبیه ساز، دستور زیر را اجرا کنید:

adb devices

با اجرای این دستور چیزی شبیه این صفحه را خواهید دید:

Android-Debug-Bridge-adb_devices

گام ۲: خاموش/روشن کردن ADB Server

برای خاموش کردن و روشن کردن ADB Server می توانید از دستورات زیر استفاده کنید:

adb kill-server
adb start-server

Android-Debug-Bridge-adb_server-kill-start

بخش اول: دستورات متداول

در این جا با تعدادی از متداول ترین و پرکاربردترین دستورات ADB آشنا خواهیم شد.

ارسال و دریافت فایل

می توانید فایل را به دستگاه ارسال کنید یا از دستگاه فایلی را بیرون بکشید. برای این کار دستورات push و pull در اختیار شما است:

adb push <local source file path> <device destination file path>
adb pull <device source file path> <local destination file path>

نصب و حذف برنامه ها

شما می توانید از ADB برای نصب و حذف برنامه ها در دستگاه استفاده کنید. برای این کار از دستورهای install و uninstall استفاده کنید:

adb install <file path to apk>
adb uninstall <package name>

Android-Debug-Bridge-adb_install-apk

پشتیبان گیری و بازگرداندن آنها

شما می توانید از محتوای یک دستگاه پشتیبان بگیرید یا پشتیبان تهیه شده را به دستگه بازگردانید. برای اینکار از دستورهای backup و restore استفاده کنید. توجه کنید این دستور در دستگاه روت نشده با محدودیت هایی مواجه است:

adb backup
adb restore <archive name>

راه اندازی دوباره دستگاه

شما می توانید یک دستگاه را در حالت های معمولی و recovery و bootloader راه اندازی مجدد کنید:

adb reboot
adb reboot recovery
adb reboot bootloader

دستور شل

دستور ADB شامل یک رابط خط دستور shell است که از طریق آن می توان خط دستور دستگاه اندرویدی را فراخوانی کرد. در واقع دستوراتی که بعد از اجرای shell اجرا می کنید، مستقیماً بر روی هسته اندروید دستگاه فراخوانی می شوند. برای راه اندازی این شل ابتدا دستور shell را اجرا کنید:

adb shell

بعد از اجرای shell خط فرمان شما به خط فرمان هسته لینوکس داخل دستگاه تبدیل می شود و می توانید دستورهای لینوکس را بر روی دستگاه اندرویدی خود اجرا کنید. برای خارج شدن از محیط shell از دستور exit استفاده کنید.

در بخش دوم این نوشته با تعدادی از دستورهای shell آشنا خواهید شد.

Android-Debug-Bridge-adb_shell

بخش دوم: دستورهای shell

Logcat

می توانید با اجرای دستور Logcat در shell خروجی logcat را ببینید، همانطور که در اکلیپس می بینید:

adb shell
logcat --help
logcat -t 5

Android-Debug-Bridge-adb_logcat

ابزار logcat امکانات فراوانی دارد. به صورت پیش فرض خروجی به صورت بلادرنگ نمایش داده می شوند. یکی از امکانات جالب، امکان ذخیره کردن لاگها در یک فایل با کمک امکان -f است.

مدیر پشتیبان گیری

ابزار bmgr یک مدیر پشتیبان گیری است. با استفاده از این ابزار می توانید از یک برنامه پشتیبان بگیرید (البته اگر برنامه اجازه این کار را داده باشد).

Android-Debug-Bridge-adb_backup-manager

ابزار ایجاد استرس Monkey

می توانید با ابزار Monkey برنامه خود را بیازمایید. این ابزار تعداد زیادی از رویدادهایی سمت کاربر را شبیه سازی می کند، درست شبیه یک میمون که پشت ماشین تحریر نشسته باشد! برای این ابزار می توان اسکریپت نیز نوشت:

Android-Debug-Bridge-adb_monkey-stress-tool

SQLite 3

شما می توانید با اجرای دستور sqlite3 بر روی shell رابط دستوری SQLite3 را اجرا کنید و از طریق آن با پایگاه های داد موجود در دستگاه ارتباط برقرار کنید و پرس و جوهای مختلف را بر روی آنها اجرا کنید:

Android-Debug-Bridge-adb_sqlite3

البته امکانات ADB محدود به مواردی که گفتم نیست و امکانات فراوانی دارد که به مرور با افزایش مهارتهای خود می توانید از آنها استفاده کنید.


منبع: توت پلاس

3 فکر می‌کنند “راهنمای اندروید ADB

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *