اندروید M و امکانات تازه برای برنامه‌نویسان

پیش‌نمایش جدیدترین نسخه سیستم عامل که در حال حاضر با کد M شناخته می‌شود برای توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان منتشر شده است. در این مطلب قصد دارم برخی از ویژگی‌ها و امکانات جدیدی که این نسخه اندروید در اختیار برنامه‌نویسان می‌دهد و تغییرات آن را بررسی کنیم.

اندروید M: ارتقای بنیادی

در اندروید M تأکید اصلی بر ارتقای تجربه کاربری است. در این مسیر هزاران خطا و باگ رفع و ویژگی‌های بنیادی جدیدی به اندروید افزوده شده است:

مجوزها (permissions):

در اندروید M کاربران کنترل بیشتری بر روی مجوز (permission) های برنامه خواهند داشت. برنامه‌ها می‌توانند در زمان اجرا برای مجوزهای مختلف درخواست بدهند و کاربر می‌تواند آن را تأیید یا رد کند. همچنین کاربران می‌توانند همه مجوزهای برنامه را در بخش تنظیمات ببینند و آن‌ها را فعال یا غیر فعال کنند. در اندروید M شما به عنوان برنامه‌نویس باید در زمان اجرای برنامه با یک اعلان به کاربر اطلاع دهید که می‌خواهید از یک مجوز استفاده کنید و فقط در صورت دریافت مجوز می‌توانید از آن ویژگی استفاده کنید.

android-M-runtime_permissions

پیوند برنامه‌ای یا App links:

در نسخه‌های فعلی اندروید برنامه‌ها می‌توانند با کمک Intent ها و فیلترهای تعریف شده در برنامه URL های خاصی را دریافت و مدیریت کنند. برای مثال برنامه می‌تواند با تعریف کردن Intent-Filter همه URL های وب را دریافت کند. اگر تعداد برنامه‌هایی که از این فیلتر استفاده می‌کنند بیشتر از یکی باشد، سیستم یک دیالوگ به کاربر نشان می‌دهد تا از بین برنامه‌های موجود یکی را انتخاب کند. در اندروید M ویژگی جدیدی افزوده شده است که برنامه‌ها می‌توانند دامنه متعلق به خودشان را مشخص کنند تا پس از آن با ویژگی auto-verify کلیه URL های آن دامنه خاص را به صورت خودکار و بدون پرسیدن از کاربر دریافت کنند.

Doze:

یکی دیگر از ویژگی‌های بنیادی افزوده شده به اندروید M ویژگی Doze است. با استقاده از این ویژگی دستگاه‌های اندروید در استفاده از باتری بسیار هوشمندتر شده و مصرف باتری در مواقع عدم استفاده از دستگاه به شدت کاهش می‌یابد. Doze در مواقع عدم استفاده از دستگاه سرویس‌ها را قطع می‌کند و تعادلی بین تازگی برنامه‌ها و مصرف باتری ایجاد می‌کند. در حین نوشتن برنامه (یا بروزرسانی برنامه‌های فعلی) باید این ویژگی را مد نظر داشته باشید. فرض کنید برنامه گپ (چت) نوشته‌اید. باید از وقتی سیستم در حالت Doze است از پیام‌های با اولویت بالا استفاده کنید تا بتوان سیستم را از حالت Doze بیدار کرد.

اندروید M کی منتشر می‌شود؟

android-m-preview-timelineدر آینده درباره اندروید M بیشتر خواهیم گفت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *