آموزش اندروید، فصل چهارم: اولین برنامه اندروید

حالا همه چیز آماده نوشتن اولین برنامه اندروید است! اکلیپس را باز کنید و …

۱- یک پروژه اندروید بسازید:

create-android-project-1بعد از انتخاب Android Application Project پنجره زیر نمایش داده می شود:

create-android-project-2نام برنامه (Application Name) را Hello World وارد کنید. قسمت دوم (Project Name) را بدون تغییر بگذارید و در قسمت سوم (Package Name) عبارت com.example را به ir.smartlab.android تغییر دهید (همانند تصویر). دکمه Next را بزنید تا به مرحله بعد برویم:

create-android-project-3در این مرحله می توانید چیزی را تغییر ندهید. دکمه Next را بزنید تا به مرحله بعد برویم:

create-android-project-4در این مرحله هم می توانید چیزی را تغییر ندهید. دکمه Next را بزنید تا به مرحله بعد برویم:

create-android-project-5در این مرحله از بین گزینه های موجود Blank Activity را انتخاب کنید و دکمه Next را بزنید تا به مرحله بعد برویم:

create-android-project-6در این مرحله هم می توانید چیزی را تغییر ندهید. دکمه Finish را بزنید و اندکی صبر کنید تا پروژه شما ساخته شود!

create-android-project-6بعد از ساخته شدن پروژه، صفحه زیر را خواهید دید:

create-android-project-7اولین پروژه شما ساخته شده است! حالا قسمت های مهم عکس بالا را توضیح می دهیم.

توجه: احتمالاً شما Package Explorer (قسمت ۱ عکس) را در سمت چپ عکس می بینید. دلیل آن این است که من برای راحتی خودم Package Explorer را به سمت راست انتقال داده ام. متشکرم Eclipse!

۱- Package Explorer

create-android-project-8-package-explorer۲- طراح گرافیکی (Graphical Designer):

 create-android-project-9-graphical-designer

۳- جعبه ابزار (Palette):

create-android-project-10-palette

۲- یک شبیه ساز اندروید بسازید:

install-system-image-1توضیح: ممکن است Android SDK شما قابلیت ساخت شبیه ساز را نداشته باشد. علت این است که وقتی Eclipse ADT را دانلود می کنید، اصطلاحاً System Image اندروید به همراه برنامه نیست و باید Android SDK را بروز کرد. برای این کار ابتدا همانطور که در عکس بالایی می بینید، Android SDK Manager را اجرا کنید و بعد ببینید آیا در میان بسته های مربوط به اندروید مثلاً ۴٫۴٫۲ (آخرین نسخه در زمان نگارش) آیا Arm EABI v7a System Image و SDK Platform آیا نصب شده است یا نه؟ اگر نصب نشده است، ابتدا آنها را نصب کنید:

install-system-image-2برای نصب این دو بسته، ابتدا آنها را تیک بزنید و سپس دکمه Install 2 Packages را بزنید. در مرحله بعد (عکس پایین) ابتدا با مجوز این بسته ها موافقت کنید و سپس دکمه Install را بزنید:

install-system-image-3

فرایند نصب این دو بسته با توجه به سرعت اینترنت شما ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد:

install-system-image-4فرایند فوق را فقط یک بار باید انجام دهید و در دفعات بعدی نیازی نیست آن را تکرار کنید!

پس از نصب Arm EABI v7a System Image و SDK Platform مثل عکس زیر دکمه AVD Manager را بزنید تا ویزارد ساخت شبیه ساز اندروید باز شود:

create-android-emulator-1شما برای اولین بار هیچ شبیه ساز اندرویدی ندارید. مثل عکس زیر ابتدا بر روی دکمه Create کلیک کنید:

create-android-emulator-2پنجره جدیدی برای شما باز می شود که اطلاعات شبیه سازی که می خواهید بسازید را از شما می گیرد. فرم را مثل عکس زیر پر کنید:

create-android-emulator-3توضیح: AVD مخفف Android Virtual Device یا دستگاه مجازی اندروید است.

AVD Name: نامی است که برای این شبیه ساز انتخاب می کنید. می توانید بیشتر از یک شبیه ساز داشته باشید. مثلاً یکی برای تست برنامه در تبلت و یکی برای موبایل. یکی برای اندروید مثلاً ۴٫۴ و یکی برای اندروید ۲٫۲ و …

Device: یکی از دستگاه های فهرست شده در این قسمت را انتخاب کنید. بعضی از دستگاه ها مثل Nexus که محصولات گوگل هستند در این قسمت فهرست شده اند و بقیه دستگاه ها، عمومی یا Generic هستند مثل تبلت ۱۰٫۱ اینچی با رزولوشن ۱۰۲۴ در ۸۰۰ و تراکم پیکسلی mdpi …

Target: نسخه اندرویدی است که می خواهید روی این دستگاه شبیه ساز نصب شود. اگر قبلاً Arm EABI v7a System Image و SDK Platform را برای نسخه های متفاوت اندروید نصب کرده باشید، اینجا می توانید بسته به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید. ما با فرض این که در مراحل قبلی Arm EABI v7a System Image و SDK Platform را برای اندروید ۴٫۴ نصب کرده ایم، Android 4.4.2 API level 19 را انتخاب می کنیم.

CPU/ABI: در این مرحله باید نوع CPU دستگاه شبیه ساز را انتخاب کنید. همانطور که می دانید اندروید بر روی CPU های ARM و Intel Atom و MIPS اجرا می شود. اغلب دستگاه های اندرویدی که در بازار وجود دارند از CPU های ARM استفاده می کنند و در ضمن ما در مراحل قبل System Image را برای CPU های ARM نصب کرده ایم. پس ARM را انتخاب کنید.

Keyboard: اگر می خواهید شبیه ساز شما صفحه کلید سخت افزاری داشته باشد، گزینه Hardware Keyboard Present را همانند عکس تیک بزنید.

Skin: شبیه ساز اندروید می تواند اندازه و شکل های متفاوتی داشته باشد. ما برای اینکه تصاویری که از این برنامه در مراحل بعدی می گیریم کوچکتر باشد، QVGA را انتخاب کرده ایم. شما بهتر است گزینه های دیگر مثل HVGA را انتخاب کنید!

ّFront Camera و Back Camera: اگر می خواهید شبیه ساز شما دوربین جلو یا پشت داشته باشد، می توانید گزینه های دیگر را انتخاب کنید. گزینه های دیگر Emulated و Webcam است. Emulated دوربین را شبیه سازی می کند و Webcam از وبکم سیستم به عنوان دوربین شبیه ساز استفاده می کند.

Memory Options: در این قسمت اندازه حافظه RAM دستگاه مجازی و نیز اندازه RAM که هر برنامه اندروید می تواند داشته باشد مشخص شده است. اکیداً توصیه می کنیم این مقادیر را تغییر ندهید.

Internal Storage و SD Card حج حافظه داخلی دستگاه و اندازه SD Card را مشخص می کند. در صورتی که برنامه شما حافظه زیادی لازم ندارد، از مقادیر کمتر استفاده کنید تا سرعت شبیه ساز بالاتر برود.

Emulation Options:

ُSnapshot چیزی شبیه Hibernate در ویندوز است و اگر تیک بزنید در دفعات بعدی که شبیه ساز را اجرا می کنید سرعت اجرای آن بسیار سریعتر می شود.

use Host GPU برای استفاده از کارت گرافیک رایانه به جای شبیه سازی نرم افزاری آن در دستگاه مجازی است. طبیعتاً در صورت انتخاب سرعت اجرای برنامه ها روی شبیه ساز بسیار بیشتر خواهد شد.

بعد از این که همه گزینه های فرم را پر کردید، OK را بزنید و چند ثانیه منتظر بمانید تا شبیه ساز شما آماده شود. حالا مثل تصویر زیر، ابتدا شبیه ساز را انتخاب و سپس آن را Start کنید.

create-android-emulator-4در پنجره نمایش داده شده (عکس پایینی) بر روی دکمه Launch کلیک کنید:

create-android-emulator-5بالا آمدن دستگاه چند دقیقه ای طول می کشد! وقت دارید که برای خود یک چایی یا قهوه بریزید! create-android-emulator-6بعد از بالا آمدن کامل دستگاه شبیه ساز، تصویری مشابه عکس زیر خواهید دید:

create-android-emulator-7حالا دستگاه شبیه ساز آماده است و می توانید برنامه خود را بر روی آن اجرا کنید. برای اجرای برنامه بر روی دکمه Run مشابه عکس زیر کلیک کنید یا گزینه Run را از منوی Run انتخاب کنید یا Ctrl+F11 را بزنید یا در پنجره Package Explorer بر روی پروژه کلیک راست کرده و گزینه Run as و سپس Android Application را انتخاب کنید! (می بینید که برای انجام دادن هر کاری راه های زیادی است!)

run-android-app-1سپس برای اولین بار پنجره زیر را می بینید که از شما می پرسد پروژه HelloWorld را به چه شیوه ای اجرا کند. Android Application را انتخاب کنید و OK را بزنید:

run-android-app-2احتمالاً اجرای برنامه بیش از ۳۰ ثانیه زمان ببرد. بعد از آن برنامه ای که ساخته اید در شبیه ساز به شکل زیر اجرا خواهد شد:

run-android-app-3

کدهای این پروژه را می توانید از GitHub دانلود کنید:

download-github

خسته نباشید! بالاخره با تلاش و پشتکار اولین برنامه اندروید خود را نوشتید و آن را اجرا کردید! در فصل بعد اجزای یک برنامه انروید را معرفی خواهیم کرد. با ما باشید!

14 فکر می‌کنند “آموزش اندروید، فصل چهارم: اولین برنامه اندروید

 1. آرمین

  سلام
  واقعا مطالب مفیدی در سایتتون گزاشتین
  من یک مشکلی داشتم که شاید شما بدونید راه حل اون چیه
  من بعد از نسب اندروید استودیو متوجه شدم AVD کار نمیکنه و بعد از کمی سرچ فهمیدم که Arm EABI v7a System Image نصب نیست ولی مشکل من اینه که اصلا چنین گزینه ای در اسدیکا منیجر وجود نداره و نمیدونم باید چکار کنم تا بیارمش
  ممنون میشم اگه کمکم کنید

  پاسخ
  1. علی بهزادیان نژاد نویسنده

   سلام
   متاسفانه گوگل دانلود برنامه‌های مرتبط با اندروید و توسعه آن را روی ایران بسته است و چاره کار را هم که می‌دانید!اگر از ف… استفاده می کنید کافی است پروکسی و پورت آن را در تنظیمات sdk manager وارد کنید و از منوی فایل آن reload رو بزنید. اونوقت می‌بینید که آیتم‌های زیادی برای دانلود به شما نشون می‌ده!

   پاسخ
 2. M

  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون
  گزینه Compile with بعد از Target sdk برای من هیچ گزینه ای نداره
  هرکاری می کنم بعد از ورود به برنامه این دو پیغام میاد در حالی sdk ها رو نصب شده و فعال نشون میده ولی نمی تونه ارتباط برقرار کنه با sdk ها

  SDK Platform Tools component is missing!
  The Android SDK requires the new Build Tools component to be installed

  پاسخ
 3. سعید

  برادر خسته نباشید من مرحله اول گیر کردم هر چی گفته بودین رو نوشتم ولی اون بالا مینویسه: a package name cannot start or end with a dot و فیلد compile with خالی اصلا چیزی نداره.
  چه کنم.

  پاسخ
  1. حمیدرضا

   اسمت نباید با نقطه شروع و یا با نقطه تموم شه
   اولین حرفم باید یزرگ بزاری
   فولدری که توش ذخیره میکنی هم همینطور باید باشه ها برای جفتش میگم
   فاطله نباید بزاری بین حرفات
   از اینا بزاری _ (under_line) نه – (منها)

   پاسخ
 4. majiid

  سلام
  وقتی در ایکلیپس minimum sdk required را API 8 و TARGET SDK و Compile with رو API 20 یا ۱۵ قرار میدهم خطا میدهد ولی اگر minimum sdk required را ۲۰ یا ۱۵ بذارم خطا نمیده این مشکل و چجور حل کنم
  با توجه به اینکه اینکه هر سه API 8 , 15 , 20 را هم دانلود کردم
  این خطا رو میده
  http://uupload.ir/files/7btd_eror.png
  ب

  پاسخ
  1. علی بهزادیان نژاد نویسنده

   اگر هنوز از اکلیپس استفاده می‌کنید باید بگم که الان مدتها است دیگه گوگل اکلیپس رو پشتیبانی نمی‌کنه و باید حتما به اندروید استودیو مهاجرت کنید.

   پاسخ
 5. امیرعلی

  سلام و خسته نباشید مهندس
  بنده v7a رو دانلود کردم و میخواستم اونو داخل sdk نصب کنم برای اندروید ۴٫۰٫۰
  متاسفانه مشکل دارم
  اگه زحمت بکشید جواب بدید چطوری این کارو انجام بدم و همچنین سمپل
  با تشکر

  پاسخ
  1. علی بهزادیان نژاد نویسنده

   اگر درباره موضوعات سایت نکته‌ای دارید کامنت بنویسید یا به ایمیل info در اسمارت‌لب ایمیل کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *